Gracia Medika

Vođenje Trudnoće

 

Vođenje trudnoće

Vođenje trudnoće


Vođenje trudnoće podrazumeva skup svih testova, pregleda i analiza, koji se obavljaju po preporuci odabranog ginekologa.  Vaš odabrani ginekolog, trebalo bi da Vas prati od momenta ustanovljene trudnoće neposredno do termina porođaja. Svakako je od velike važnosti, kako za Vaše lično zdravlje tako i za zdravlje Vaše bebe , ispoštovati sve preporuke, kao i preglede, koji prate period od 40 nedelja.


Početak praćenja trudnoće

Najidealnije vreme za javljanje Vašem odabranom ginekologu , svakako bi bio period pre samog začetka. Ginekolog će Vas pri ovoj poseti, kako Vas tako i Vašeg partnera, savetovati o navikama , kojih bi trebalo da se pridržavate, kao i o eventualnoj suplementivnoj terapiji, koja će popraviti Vaše opšte zdravstveno stanje, kvalitet jajnih ćelija i sperme i eventualno iskorigovati neka postojeća oštećenja zdravlja.

Daleko češće, pacijentkinje se ginekologu javljaju najčešće po izostanku menstrualnog krvarenja, kao i pozitivnog testa , koji obavljaju analizom krvi ( beta HCG)  ili urina (hCG). Najoptimalniji period, kada će rezultati svakao biti pozitvni ili negativni, bez mogućnosti za lažno pozitivan ili lažno negativan nalaz, je 7-8 dana nakon izostanka menstrualnog krvarenja.


Prva poseta ginekologu

Prva poseta ginekologu, svakako se najčešće zakazuje, nakon dobijanja laboratorijskih analiza tj između 6-8 nedelje trudnoće, nekada i ranije.

Nakod detaljne anamneze, koja se odnosi na detalje o prvom ciklusu, dužini trajanja, vremenu na koliko se ciklusi javljaju, poslednjem ciklusu, eventualnim   porođajima, pobačajima, operacijama, ranijim ili hroničnim oboljenjima i porodičnoj anamnezi , ginekolog će obaviti pregled,kao i kontrolne briseve. Svakako najznačajniji deo prvog pregleda je i ultrazvučna dijagnostika, koja se najčešće obavlja transvaginalnom sondom.Cilj ultrazvučnog pregleda je:


- Utvrđivanje postojanja trudnoće
- Utvrđivanje pozicije ploda, tj da li se plod nalazi u materici
- Utvrđivanje starosti trudnoće
- Utvrđivanje približnog termina porođaja
- Uočavanje srčane radnje ploda, koja je moguća već u 6 nedelji gestacije

Vaš ginekolog daće Vam sve neophodne savete u vezi sa ishranom, fizičkim aktivnostima, kao i o eventualnom statusu trudnoće, tj da li je trudnoća visokorična, što će zahtevati nešto više opreza u daljem periodu.
Tokom prve posete poželjno je obaviti i biohemijsku analizu krvi i urina, kao i utvrđivanje krvne grupe i Rh faktora, a ponekad i pregled krvi na različite infekcije, kao što je TORCH test(  toksoplazmoza, rubeola,CMV, herpes i dr ).


Sledeće kontrole i analize

Prema vodećim svetskim vodičima za kontrolu trudnoće, savetuje se da se ostali ginekološki pregledni obave  tokom 16, 24, 28 i 32 nedelje trudnoće, kao i  još 3  ultrazvučna pregleda između 11-14 nedelje, 20-24 nedelje i 30-34 nedelje.
Za sve ove preglede u navedenim nedeljama, Vaš ginekolog će tražiti analizu kompletne krvne slike, urina, kao i vrednosti glikemije u krvi. Takođe analiza koju je potrebno obaviti za neku od pomenutih kontrola je i titar anti D antitela i provera stanja grlića, kako ne bi doščo do prevremenog i naglog otvaranja.
Na ultrazvučnom pregledu između 11-14 nedelje, ginekolog će Vam predložiti Dabl test tj skrining ili prenatalni test, koji meri dva markera iz krvi majke, tj hCG i AFP. Ovako dobijeni rezultati, se obrađuju uz podatke o majčinoj visini, težini, vrsti trudnoće, kao i podatku da li je trudnica pušač ili nepušač  i prikazuju rizik od nekih genetskih mutacija ili hromozomskih aberacija- trizomija 21,18, 13


U 28 nedelji trudnoće, dodana analiza, koju ćete obavitiu cilju pregleda je i OGT  test. Normalne vrednosti testa sa 100 g glukoze su:

- Glukoza natašte manja od 5,1 mmol/l
- Glukozanakon 1 h , manja od 10 mmol/L
- Glukoza nakon 2 h manja od 8,5 mmol/ L

U 36 nedelji poželjno je uraditi u Hbs Ag test na žuticu, te nalaze cervikalnog i vaginalnog brisa.

Tokom trećeg trimesta možete takođe obaviti i 4D uz pregled, a svakako neophodno je obavljati i CTG pregled, koji podrazumeva analizu srčane frekvencije bebe i prisustvo kontrakcija materice ( najbolje nakon 36 nedelje)
Kod visoko rizični trudnoća, Vaš ginekolog savetovaće neke dodatne analize, tokom utvrđenog protokola, koje se odnose na prenatalne skrining testove, kao što su Dabl, Tripl ili Qvadripl test

Biopsija horionskih resica, je dijagnostička metoda koja se radi između 10-12 nedelje.



Amniocenteza ( između 16-18 nedelje) i kordocenteza ( između 22-23 nedelje)  su nešto invazivnije metode, koje se preporučuju kao poslednja opcija za dijagnostikovanje hromozomskih aberacija, naročito kod porodilja koje imaju više od 35 godina.
Nema ničeg lepšeg uživati u trudnoći sa znanjem da je sa bebom i Vama sve u redu. Uživajte u prvim bebinim fotografijama i videozapisima, prvim bebinim pokretima. Stvorite neraskidivu vezu između vas, pratite rast i razvoj od one najmanje tačkice na prvom ultrazvuku do momenta kada ćete čuti njen ili njegov plač.


Za sve informacije:


Moguće uplate iz inostranstva putem platnih kartica

Ginekoloski Pregled Akcija
Pozovite