Gracia Medika

Kolonoskopija

 

Kolonoskopija

Kolonoskopija

Kolonoskopija predtsvlja najdostupniju metodu u cilju otkrivanja, dijagnostike i lečenja abnormalnosti  colona (debelog creva)

Dijagnostika se obavlja visoko specijalizovanim aparatom, kolonoskopom, koji predstavlja dugačku (oko 4 metra) cev sa kamerom i izvorom svetlosti na svom završnom delu. Ovako dizajniran aparat, zbog svoje fleksibilnosti i vizuelne kontrole,  omugaćava snimanje debelog creva od završnog dela - anusa, kroz rektum, do cekuma, a ponekad i kroz ileocekalni otvor i terminalnog dela tankog creva.


Indikacije za obavljanje kolonoskopije

Kolonoskopija se može primeniti, kako u cilju dijagnostike, tako i u cilju lečenja bolesti digestivnog rtakta.


Najčešće se dijagnostički primenjuje u okviru:

- Otkrivanja malignih bolesti debelog creva
- Uzimanja  uzoraka za biopsiju, različite prirode
- Otkrivanje  uzroka krvarenja u stolici
- Otkrivanja uzroka bola u donjim partijama digestivnog trakta
- Dijareja nepoznatog  uzroka
- Preventivno kod svih osoba starijih od 50 godina


Kolonoskopija se u terapijske svrhe koristi kod:

Uklanjanja polipa, što je naročito važno u cilju prevencije karcinoma kolona
Zaustavljanja krvarenja različitih uzroka, nakon utvrđivanja zone i  uzorkovanja tkiva
Kod bakterijskih infekcija creva, u cilju uzimanja uzorka za miktobiološku analizu i uvođenje terapije


Priprema za kolonoskopiju

Da bi postupak bio potpun i što precizniji, gastroenterolog će vam dati tačna uputstva za pripremu, kako bi debelo crevo bilo u potpunosti očišćeni. Ona se odnose na:

- Odgovarajući higijensko dijetetski režim ishrane i tečnu dijetu 3-4 dana pre pregleda
- Konzumiranje velike količine rastvora za čišćenje creva, laksativa ili klistira pre pregleda
- Poseban oprez kod pacijenata koji koriste lekove poput Aspirina, Varfarina, NSAIL, insulina, lekova protiva artritisa, preparata gvožđa
- Primenu profilaktičke antibiotske terapije, kod pacijenata sa posebnim rizikom od razvoja bakterijskih infekcija, nekoliko dana pre procedure


Kako se izvodi procedura snimanja kolonoskopom?


Nakon adekvatne pripreme, Vaš gastroenterolog će Vam saveti obavljanje dijagnostike u kratkotrajnoj totalnoj anesteziji tj analgosedaciji, kako bi postupak protekao što konfornije. Pacijent najčešće leži na levom boku, sa nogama savijenim u kolenima. Kolonoskop se uvodi u završni deo kolona sve do ileuma, a zatim retrogradno započinje snimanje pomenutih struktura u cilju pažljivog posmatranja sluznice. Sama procedura traje 30-60 minuta.

Tokom procedure, kroz opseg u kolonoskop se mogu uvesti odgovarajuća klešta, koja služe za uzmanje uzoraka tkiva neophodnih za biopsiju. Takođe ovom prilikom se kroz isti opseg mogu uvesti i instrumenti za uklanjanje polipa, zaustavljenje krvrenja i dr.

Nakon procedure posle nekoliko sati bićete otpušteni iz ordinacije, uz adekvatne savete o ishrani i fizičkim aktivnostima tokom  oporavka, naročito ukoliko je tokom procedure rađeno uzimanje uzoraka za biopsiju ili polipektomija.


Reakcije, komplikacije i mogući rizici  kolonoskopijse

Opisana procedura je obično potpuno konforna i bezbolna. Zbog načina obavljanja dijagnostike, pacijent nakon kolonoskopije može osećati nadutost i grčeve, kao i krvarenja sa mesta biopsije ili polipektomije, koja su minimalna.

Ostale potencijalne komplikacije i neželjene reakcije mogu biti perforacija ili oštećenje zida kolona, reakcija na korišćene sedative, kao i iritacija vena na mestu injektiranja lekova.

Nako završene procedure, Vaš gastroenterolog će Vam saopštiti nalaz, u skladu sa slikom dobijenom snimanjem.  Ukoliko se prilikom kolonoskopije, uzorkuje tkivo za biopsiju, patohistološki izveštaj o pomenutom uzorku dobićete kroz par dana, što će upotpuniti izveštaj lekara.


Za sve informacije:


Moguće uplate iz inostranstva putem platnih kartica

Hirurgija
Pozovite